Majówkowa wyprawa po Bałkanach cz.1

Tak naprawdę to nie wiem co zapoczątkowało pomysł na tą wyprawę. Już nawet nie pamiętam co skłoniło nas do obrania takiego kierunku, ale pewnie ciepło. Bo o ile polski maj nie gwarantuje słońca, to Bułgarskie morze ma około 18-20 stopni a i na plaży można się spokojnie piec i jest to niemalże pewny interes. To właśnie Słoneczny Brzeg obraliśmy jako punkt docelowy i 8 dniowe lenistwo. Od najdawniejszych czasów jest to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród rodaków. Myślę, że wszyscy uczestnicy wyprawy zgodnie polecą ten kraj na majówkowy wypoczynek. Ale po kolei.

Na wyprawę postanowiliśmy wybrać się dwoma samochodami. Padło na niebieską strzałę, czyli moje Volvo V40, rocznik 1999 z silnikiem benzynowym 1.6 oraz na Hyundaia IX35 o podobnym parametrach ale znacznie młodszego, bo rocznik 2012. O ile Hyundai był praktycznie gotowy do podróży, to Volvusiowi należał się szczegółowy przegląd – nikt nie lubi mechanicznych niespodzianek. Niebieska strzała została odstawiona do zaprzyjaźnionego warsztatu na wymianę hamulców, również ręcznego. Sprawdzone zostały też pozostałe układy i płyny w aucie. I tak mogliśmy rozpocząć szczegółowe planowanie trasy, bo ekipa na wyjazd znalazła się bardzo szybko. Do Bułgarii z Gdańska jest spooory kawałek, dlatego postanowiliśmy zrobić kilkudniowy postój na trasie do i z powrotem z Słonecznego Brzegu.

Plan wyglądał następująco. Wycieczkę zaczynaliśmy w Gdańsku. Pierwszym przystankiem była Bydgoszcz, gdzie zgarnialiśmy naszego kolegę Michała. Później Rumunia. W miejscowości Braszów, mieszczącej się w Siedmiogrodzie, mieliśmy zarezerwowany hostel na 3 noce. Po czym wyruszaliśmy do głównego celu naszej podróży, czyli ciepłej i słonecznej Bułgarii. W Słonecznym Brzegu wynajęliśmy mieszkanie naszego kolegi Marka. Korzystając z bliskiej odległości do Stambułu postanowiliśmy zrobić jednodniowy wypad do tej stolicy handlu. Droga powrotna miała wieźć przez Serbię, z postojem w Belgradzie, Węgry aż do Polski.

Po zaplanowaniu trasy należało zająć się kruczkami dotyczącymi przepisów drogowych, czy też innych niuansów związanych z odmienną od polskiej kulturą. Auta zostały doposażone w kamizelki odblaskowe dla każdego pasażera, w gaśnice z aktualną homologacją, zapasowe żarówki. Apteczki musiały zawierać dodatkowo nożyczki oraz gumowe rękawiczki. Jak to się mówi, co kraj to obyczaj. Podróż z założenia miała być niskobudżetowa, dlatego chcieliśmy uniknąć dodatkowych kosztów związanych z mandatami z zaskoczenia.

trasa majowa.jpg

Początek naszej eskapady wypadł w piątek trzynastego. Nikt z nas przesądny nie jest, a jednak ten trzynasty jakieś piętno na naszej podróży odcisnął, gdyż nie obyło się bez niespodzianek.

W upragniony od kilku miesięcy dzień, umówieni z całą ekipą spotkaliśmy się na parkingu przy jednym z centrów handlowych, o godzinie 20. Przetestowaliśmy nasze CB radia i ruszyliśmy w drogę.

Pierwszy etap podróży mierzył nieco ponad 1500 km i z założenia miał trwać około 20h.

Wieczór był pogodny, a słońce łagodnie chowało się za horyzontem. Około godziny 20:40 gdy wjechaliśmy na autostradę A1 i posuwaliśmy się w kierunku Łodzi. W Bydgoszczy znaleźliśmy się w mgnieniu oka i dołączył do nas ostatni uczestnik wyprawy. Trasa w Polsce nie przysporzyła nam żadnych problemów. Nad ranem minęliśmy Kraków i kierowaliśmy się na Nowy Sącz. Przejechaliśmy rzekę Poprad i opuściliśmy naszą ojczyznę. Dalej prostą drogą zmierzaliśmy do Preszowa na granicę Słowacko-Węgierską. Jak to bywa z wyprawami, coś musiało pójść na tak. W miejscowości Lubowla skręciliśmy nie tam gdzie trzeba. Nawigacja szybko przeliczyła nową trasę, więc nie zawracaliśmy tylko pojechaliśmy dalej. Była to najlepsza i zarazem najgorsza decyzja jednocześnie. Z racji tego, że nie chcieliśmy kupować winiet na słowackie autostrady, bo to w końcu tylko parę kilometrów. Jak typowym Polakom Cebulakom, było nam szkoda pieniędzy. Nowo skalkulowana trasa zaczęła nas prowadzić do miejscowości Poprad i dalej na południe. Początkowo jechało się bardzo przyjemnie, nawet  gdy okazało się, że nowa trasa prowadzi przez sam środek gór.  

Wtedy pogoda jakby się na nas uwzięła. Zrobiło się zimno i zaczął padać deszcz, a my gnaliśmy, wymagającymi niesamowitego skupienia, serpentynami. Z racji, że jechaliśmy większość czasu pod górę, to wrzuciliśmy niższe biegi, co spowodowało lekki skok spalania w górę. Droga kręta, z jednej agrafki wchodziło się w drugą. Ruch był znikomy, ale mimo wszystko byliśmy ostrożni. Był moment, gdy jechaliśmy powyżej górnej warstwy chmur, lecz trwało to chwilę, bo jak się jedzie pod górę to trzeba też z tej góry zjechać. Tym razem pokonywaliśmy serpentyny, ale zjeżdżając w dół, co w moim odczuciu jest trudniejszym zadaniem. Gdy tylko przebiliśmy się przez pasmo gór i zjechaliśmy w niżej położone rejony był już poranek. Musieliśmy zrobić przerwę by trochę odpocząć i nabrać sił na dalszą drogę. Zaczęliśmy rozmowy i poszukiwania jakiegoś zajazdu, gdy nagle zza zakrętu pojawia się dość spore rancho. Po szybkiej komunikacji telepatyczno-wzrokowej się zatrzymaliśmy. Zajazd “Ranč pod Ostrou skalou” był zrobiony w stylu country i całe szczęście miał otwartą kuchnię. Było około godziny 9-10 jak tam zawitaliśmy.

zajazd.jpg

Po dobrym i ciepłym śniadaniu wraz z nieocenioną kawą, trzeba było ruszać w dalszą drogę. Nim się zdołaliśmy zorientować przekroczyliśmy granicę słowacko-węgierską.

Przywitała nas płaska jak stół węgierska kraina, co było miłą odmianą po Słowackich serpentynach. Na Węgrzech nie planowaliśmy postojów. Chcąc chociaż trochę poznać ten kraj od kuchni, zrezygnowaliśmy z kupna winiet na autostrady.

Popołudniem dotarliśmy do granicy węgiersko-rumuńskiej. Pomimo przynależności do Unii Europejskiej, to Rumunia nie należy do strefy Schengen, co skutkowało krótką kolejką do granicy. Odprawa celna minęła szybko i wjechaliśmy na teren Rumunii.

Jak to mówią, pierwsze wrażenie jest kluczowe. Cóż… moje pierwsze wrażenie było takie „co ja tu robię” i chciałem zawracać. W drodze do przygranicznego miasta Oradea można było poczuć rumuński klimat. Pogoda tylko potęgowała negatywne odczucia. Niebo było przykryte grubą warstwą szarych chmur i wiał zimny wiatr. Jadąc, mijaliśmy zrujnowane fabryki których stan podkreślił stary billboard z miotającym się na wietrze, porwanym plakatem. Miejsce nie zachęcało nawet do zwalniania. Obraliśmy drogę w kierunku miejscowości Kluż-Napoka, by później pojechać w kierunku Braszowa.

Stan techniczny dróg był zaskakująco poprawny, okazuje się że przyjemnie jeździ się po Rumunii. Zaskoczyło mnie, że kierowcy z naprzeciwka bardzo ochoczo ostrzegali innych o pobliskim patrolu policji. Nim zdążyłem dojechać do miejscowości, w której stał patrol już  siedmiu kierowców po drodze dawało mi znać światłami.

Wioski w Rumunii wyglądają trochę jak kopiuj-wklej. W większości parterowa zabudowa z wysokimi płotami. Nieodzownym elementem każdego podwórka jest winorośl, która oplata drewniane elementy czegoś na kształt tarasu lub podjazdu tworząc zielone zadaszenia. Z powodu wysokich płotów było trudno dostrzec więcej. W drodze do Kluż największe wrażenia zrobiła na nas wioska o nazwie Huedin, w której są wybudowane cygańskie pałace. Był to najbardziej zaskakujący i niezaplanowany punkt wycieczki. Szczególny rodzaj architektury, o którym wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Totalny eklektyzm, pomieszanie z poplątaniem. Łuki, wieżyczki, kopuły, łuskowate dachy wielospadowe. Pagody, balkony, tralki, kolumny, kraty… okna w najprzedziwniejszych kształtach i konfiguracjach. Większość pałaców jest jeszcze w budowie, choć wyglądają na porzucone.

cygański pałac 1.jpg

Te wykończone też jakby bez życia: ogromny budynek a mieszkańcy zajmują tylko nieliczne pokoje. Dachy błyszczą w słońcu, migają ozdóbki, a na ścianach nietynkowana cegła. Dookoła typowy tzw. „rumuński” śmietnik. Nie bez powodu określenie „rumuny” niesie za sobą tak negatywne emocje i kojarzy się z brudem, syfem i niechlujstwem.

cygański pałac 2.jpg

Z niedowierzaniem przejachaliśmy przez tą cudaczną wieś i pognaliśmy dalej. Do Braszowa pozostało nam blisko 300km, a jechaliśmy już 24 godziny. Gdy minęliśmy Kluż wjechaliśmy na kawałek nowej Rumuńskiej autostrady który przebiegał nieopodal pięknego wąwozu Cheile Turzii.

log1.jpg

W pierwotnym planie chcieliśmy zatrzymać się w miejscowości Sighisoara, które jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich. Centrum miasta jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Niestety jadąc przez góry na Słowacji mocno wydłużyliśmy naszą podróż czasowo, a na dodatek około 150 km od Braszowa zadzwoniła Pani z pensjonatu, w którym mieliśmy nocować. Była godzina 22 kiedy oznajmiła nam że recepcja w pensjonacie jest czynna tylko do 22. Obleciał nas blady strach, że będziemy nocowali przed pensjonatem jak dojedziemy, lecz uprzejmość Pani była nieoceniona. Wytłumaczyliśmy jej sytuację, że znajdujemy się około 150 km od celu i zgodziła się na nas poczekać do północy. Niestety mając dwugodzinny dead line, a przed nami jeszcze kręta droga przez Karpaty i to nocą, sytuacja wydawała się opłakana, a nawigacja wskazywała że będziemy po północy na miejscu. Szybka zamiana kierowców na wypoczętych przyniosła dobry efekt. W pewnym momencie, w Volvo, osoba siedząca z przodu jako pasażer pełniła rolę pilota. Kierowca Michał i pilot Małgosia – zapraszają do wspólnego rajdu nocą, przez środek gór. Ostatnią godzinę w samochodzie rozbrzmiewało „dwójka w lewo!, trójka w prawo!”. Udało nam się przebić przez rumuńskie oesy szybko i sprawnie. Pod pensjonat podjechaliśmy o 23:55. Nie wiem ile przepisów złamaliśmy po drodze, ale to było najmniej istotne. Udało się, dojechaliśmy do pierwszego punktu naszej wyprawy cali i zdrowi.

Zdjęcia z drogi do Rumunii

Oraz filmik z drogi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s