Czarnogóra, czyli gdzie my właściwie jedziemy?

montenegro-162363_640

Kraj, który u fanów piłki nożnej nie budzi najlepszych wspomnień. To tutaj kilka lat temu rzucano petardami w naszego bramkarza, Przemysława Tytonia. Rzucano też racami i krzesełkami. A czym Czarnogóra jest dla nas? Tego jeszcze nie wiemy, przekonamy się, gdy zawitamy do miejscowości Sveti Stefan, nieopodal Budvy, gdzie planujemy spędzić 5 nocy. Dzisiaj postaram się ją przedstawić tak, jak ją widzę „oczami internetów”.
Czarnogóra to stosunkowo młody kraj Europy Południowej, zaliczany do krajów bałkańskich. Niepodległy od 3 czerwca 2006 roku, po przeprowadzeniu uprzednio 26 maja referendum niepodległościowego. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i sąsiaduje z Serbią (odwiedziliśmy ją w maju zeszłego roku), Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, a także Albanią (ostatnio bardzo popularną w Polsce za sprawą „króla Albanii”). Niektórzy pewnie kojarzą ją pod nazwą Montenegro, która mi osobiście bardziej przypadła do gustu. Nadali ją Wenecjanie, gdy ich oczom ukazały się surowe góry położone w głębi lądu, agresywnie kontrastujące z wodami Adriatyku. W języku wenecjańskim oznacza ono właśnie „czarna góra”.

Sveti Stefan – Wyspa Milionerów

18-sveti-stefan

Jak wujek Google podpowiada, jest to kompleks hotelowy na skalistej wyspie. Ze stałym lądem łączy go grobla, która jest zalewana w czasie przypływów. My będziemy mieli hotel z widokiem właśnie na ten kompleks, nazywany Monako Czarnogóry. Nie jest on dostępny dla wszystkich i nawet po opłaceniu biletu niektóre jego zakątki pozostaną dla nas niedostępne. Podobno to tutaj na wypoczynek przyjeżdżały takie gwiazdy jak Marilyn Monroe, Claudia Schiffer, Kirk Douglas, Sophia Loren, Elizabeth Taylor, Sylvester Stallone i wiele innych.

W planach naszego pobytu jest nie tylko relaks na plaży, ale także Turbobusowe i piesze wycieczki.

Kotor – niezdobyta twierdza

11-kotor-boka-bay

Zalew kotorski to jedyny ciepły fiord w Europie, który wcina się w ląd na około 50km. Dookoła niego wiedzie droga stworzona jakby specjalnie dla motocyklistów. Na szczycie można obejrzeć mauzoleum Nikisicia oraz podziwiać niesamowitą panoramę. Są też zabytki pamiętające czasy weneckich kupców, czy piratów. W tych okolicach znajduje się twierdza, której nikt nie zdobył, pomimo wielokrotnych prób i bitew morskich. Kotor został założony przez starożytnych Greków, a twierdza powstała około IX w n.e. I tam właśnie się udamy. We wspomnianych „internetach” wyczytałam, że piesze wejście na wzgórze zajmuje około 40 minut, zobaczymy.

Podczas wycieczki do Kotoru przetestujemy również możliwości Turbobusa i swoje umiejętności. Samochodem będziemy się wspinać na masyw Lovcen (1749 m n.p.m).

koto serpentine

Budva – imprezowy kurort dotknięty trzęsieniem ziemi

budva

W przeciwną stronę co Kotor, znajdziemy Budvę, jeden z najpopularniejszych ośrodków wypoczynku w Czarnogórze. Stare Miasto, które znajduje się na cyplu, mocno ucierpiało podczas trzęsienia ziemi w roku 1979. Jak większość miast leżących nad wybrzeżem Adriatyku, Budva została założona przed naszą erą. Miasto znajdowało się pod panowaniem Fenicjan, potem Rzymian i Greków, następnie Wenecjan. Po wspomnianym trzęsieniu nie ma już niemalże śladu, zabytkowe kamienice są odrestaurowane i ponoć znajduje się tutaj jedna z najładniejszych starówek nad Adriatykiem. Do Budvy przynależy też mała wysepka o wdzięcznej nazwie Hawaii, na której znajduje się plaża dla naturystów, kilka knajpek. Z wyspy można podziwiać panoramę miasta.

Jak się już domyśliliście, jest to najgłośniejsze i najbardziej tętniące nocnym życiem miasto Czarnogóry. Wieczorem możemy się przejść deptakiem, wzdłuż którego rozstawione są stragany jarmarczne. Znajdziemy tutaj dyskoteki pod tzw. gołym niebem, lunaparki. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało we wrześniu. Ciekawostką może być fakt, że to właśnie tutaj notuje się jeden z najwyższych na świecie wskaźników milionerów przypadających na liczbę mieszkańców. A tych jest tutaj 15tys.

Stary Bar – największy port morski w Czarnogórze

03-bar-old-town

Miasto również dotknięte trzęsieniem ziemi, jednak w przeciwieństwie do Budvy wciąż się odbudowuje. Dawniej nazywało się Antivar, od położonego po przeciwnej stronie włoskiego Bari. Ma bogatą przeszłość historyczną i dlatego możemy spotkać tu mieszaninę wielu kultur, pod wpływem których znalazło się na przestrzeni wieków. Byli to kolejno Rzymianie, którzy prawdopodobnie założyli Stary Bar w VI wieku. W XI wieku, przez książąt Zety zaczęła się budowa twierdzy, wówczas miasto wzmocniło swoją pozycję i odgrywało jedną z głównych ról politycznych i kulturalnych nad wybrzeżem Adriatyku. Po przejęciu go w 1443 roku przez Wenecjan stało się miastem-państwem z własną flagą, własnymi monetami i wojskiem. Następnie, po ponad stu latach przejęło je Imperium Osmańskie, a mimo tego pozostawiono tutaj katolickie arcybiskupstwo. Ostatecznie Bar wrócił pod władanie Czarnogóry pod koniec XIX wieku.

Ze względu na wpływy różnych kultur i fakt, że możemy tu podziwiać ruiny o najróżniejszej architekturze, urządzimy sobie tutaj pieszą wycieczkę. Do podziwiania odnajdziemy rzymskie zdobienia, czarnogórskie pałacyki, tureckie hammamy i włoską architektura. Liczę, że wywoła to w nas zachwyt i zapamiętamy te widoki na długo. Podobno ruiny zwiedza niewielu turystów, więc spodziewam się, że we wrześniu będziemy jednymi z nielicznych , co pozwoli nam się wczuć w niepowtarzalny klimat tego miasta.

Podgorica – „podgórka”

podgorica

Największe miasto Czarnogóry i jednocześnie jej stolica. Wg spisu ludności z 2011 roku liczące 187 085 mieszkańców, co stanowi 22% ludności kraju. Miasto o wielu nazwach. Za czasu Rzymian zwane Doclea, w średniowieczu Ribnica, w czasach komunistycznych Titograd. Historię ma podobną do Starego Baru, również przeżyło wielu władców.

My zwiedzimy tutaj  ruiny fortecy osmańskiej, mosty a także Katedrę Zmartwychwstania Chrystusa oraz twierdzę Medun, gdzie będziemy mogli poznać jednego z ważniejszych czarnogórskich artystów – Marko Miljanova. Samo miasto ma niewiele pozostałości po dawnych czasach, głównie dlatego że podczas drugiej wojny zostało zrównanie z ziemią. I choć część odbudowano, to zyskało nowy, socrealistyczny charakter. Jestem niesamowicie ciekawa , jakie wywoła to na nas wrażenie.

Bibliografia

Wikipedia
http://podroze.onet.pl
http://czarnogora.kissdesign.pl/46/budva-czarnogora/
http://www.czarnogora.com.pl/informacje/
https://duze-podroze.pl/stary-bar/
http://pl.planaxy.com/pl/polecane-kierunki/podgorica-poznaj-stolice-czarnogory.html

2 myśli w temacie “Czarnogóra, czyli gdzie my właściwie jedziemy?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s