Słowenia – mały wielki kraj

flagaDzisiaj przedstawię Wam po krótce Słowenię. Będziemy tam dość krótko, ale ja osobiście na pewno jeszcze zaplanuję jakąś wyprawę do słoweńskich Alp 🙂

15-krotnie mniejszy od Polski z dwoma milionami mieszkańców. Posiada własną fabrykę samochodów ciężarowych i autobusów – TAM Durabus (dawniej TAM – Tovarna Avtomobilov Maribor), która została wybudowana po II Wojnie Światowej na gruzach hal, gdzie produkowano silniki do Messerschmittów. Co ciekawszych odsyłam na ich główną stronę 😉

Turystycznie znany głównie z powodu malowniczego jeziora Bled z wysepką i kościołem, jednym z ulubionych miejsc fotografów profesjonalnych jak i amatorów, na świecie. Dla fanów sportów zimowych znana za sprawą mamuciej skoczni w Planicy i licznych kurortów narciarskich. Jest najbardziej zielonym państwem na świecie za sprawą lasów, które stanowią ponad połowę jego powierzchni. Kraj w 90% wyżynny i górski. Występuje tu wiele zjawisk krasowych, w tym około 7tys. jaskiń, z których jedną planujemy odwiedzić – Jaskinia Postojna.

Jest jednym z krajów byłej Jugosławii i wg obecnych danych najbardziej rozwiniętym i najzamożniejszych państwem Europy Środkowo-Wschodniej.

Jezioro Bohinj – bliżej natury, bliżej gwiazd

Obok jeziora Bled, gdzie mamy wysoko rozwiniętą kulturę luksusowych kompleksów wczasowych, znajdziemy jezioro Bohinj, gdzie natura pozostała mniej naruszona. Leży w samym sercu Alp Julijskich, najwyższego masywu górskiego w Słowenii i jest najgłębszym jeziorem tego kraju. Nasz plan obejmuje spędzenie dwóch nocy w tych okolicach. Krystaliczna woda i wspaniałe górskie widoki pozwolą nam się w pełni zrelaksować. Ponad dwie trzecie jeziora jest położone na terenie jedynego w tym kraju Parku Narodowego Triglav. Znajdziemy tu mnóstwo szlaków wędrownych. Dla leniwych jest też gondola na punkt widokowy znajdujący się na szczycie Vogel. Zimą jest to znany kurort narciarski, ale poza sezonem także idealne miejsce do podziwiania panoramy jeziora.

bohinj-2364942_1280

W okolicach jeziora można w pełni zażyć sportowego i ekstremalnego wypoczynku. Znajdziemy tutaj wypożyczalnię rowerów, kajaków, klub wspinaczkowy a dla bardziej odważnych skok ze spadochronu. Dla miłośników konnej jazdy organizowane są wycieczki, na których można podziwiać okolice z końskiego grzbietu.

Jednak jedna z zaplanowanych atrakcji wykracza poza wspomniany wcześniej zakres, jest to bowiem nocna obserwacja nieba. Miejsce to z uwagi na swój przyrodniczy charakter i brak nocnej poświaty miast, nadaje się do tego idealnie. Jeżeli się uda nam zorganizować odpowiedni sprzęt to być może będziecie mogli podziwiać sklepienie niebieskie wraz z nami J. Ze znalezionych przeze mnie informacji wynika, że będą to idealne noce aby poza gwiazdami zaobserwować Jowisz, czyli największą Planetę układu Słonecznego.

Jaskinia Postojna i słoweński Robin Hood

postojnska jama

120 km od wspomnianego jeziora, znajduje się Jaskinia Postojna, która jest najczęściej odwiedzaną jaskinią w Europie. W ciągu ostatnich 193 lat odwiedziło ją ponad 33mln osób. Wydrążona przez rzekę Pivkę (PIWKO!) liczy około 20km podziemnych tuneli, galerii oraz komnat. Jaskinię zwiedza się jadąc pociągiem. Można tutaj podziwiać mnóstwo wytworów skalnych, takich jak stalaktyty i stalagmity. Jaskinia jest podzielona na sale, m.in. tzw. „Salę Gotycką” , „Salę Kongresową” zwaną inaczej balową, gdzie od 180 lat odbywają się właśnie bale oraz inne wydarzenia oraz „Salę Koncertową”.

Uważana za kolebkę speleologii – nauki o jaskiniach, wciąż znajduje się w kręgu zainteresowań badaczy natury. Podobno w żyje w niej ponad 130 odmian zwierząt. Tutaj możemy też zapoznać się z multimedialnymi prezentacjami dot. krasu oraz form życia pod ziemią. Godny uwagi jest słynny okaz „Odmieńca Jaskiniowego” określanego mianem „ludzkiej ryby”.

9 km od wejścia do Postojnej znajduje się Zamek Predjama, który został wybudowany w jamie i posiada przejście do kolejnej jaskini. Znajduje się pod ponad 100-metrową skałą i służył do ochrony okolicznej ludności w chwili zagrożenia. Jako ciekawostkę dodam, że zamek w XV wieku był siedzibą barona-rozbójnika Erazma-Lüggera, który podobnie jak Robin Hood, grabił przejeżdżające wozy i kupieckie karawany by następnie zgromadzone łupy rozdać biednym. W momencie gdy trwała wojna austriacko-węgierska baron opowiedział się po stronie Węgrów. Jego zamek został najechany i oblężenie trwało ponad rok. Podziemne przejścia oraz dostęp do labiryntów jaskini pozwoliły zaopatrywać się w świeżą żywność. Baron zginął jednak, gdy sprzedajny sługa za pomocą świeczki wskazał jego obecność w jednej z toalet. Dzięki temu Austriacy znali kierunek, w którym musieli oddać strzały. Prawie jak w Grze o Tron, w zasadzie to w Grze o Tron prawie jak Zamku Predjama 😉 .

predjama-1826584_1280

Obecnie zamek służy głównie turystom, ale ze względu na dostęp do licznych podziemnych korytarzy i jaskiń możliwe jest zaawansowane zwiedzanie wraz ze sprzętem speleologicznym.

Czy to wszystko?

W Słowenii znajdziemy niezliczoną liczbę miejsc godnych naszej uwagi. Są to Jaskinie Szkocjańskie, niezwykle różnorodna architektonicznie stolica Ljubljana, miasto Maribor, kamienny most w Salcano i wiele innych. Niestety nie uda nam się wszystkiego zwiedzić. Jak to z takimi wyprawami bywa, niewykluczone, że zboczymy z trasy i spotka nas jakaś nietypowa niespodzianka i nasz plan ulegnie nieco zmianom!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s