Jak to było nim TurboBus ruszył na Bałkany.

Nasza pierwsza wyprawa TurboBusem zakończyła się SUKCESEM! Lecz  niestety po powrocie było trzeba wrócić do rzeczywistości i zająć się problemami dnia codziennego. Nadszedł jednak czas na podsumowanie pierwszego etapu projektu jakim jest TurboBus 😀

W poprzednim poście (Niespodzianki Januszowych mechaników) pokazaliśmy wam postępy z prac blacharskich i nieco z mechanicznych . Od tamtego momentu do czasu wyjazdu działo się bardzo dużo i mieliśmy nie lada problemy. Walka z co rusz nowymi wyzwaniami które, zaczęły objawiać swoje prawdziwe oblicze dopiero podczas gruntownego remontu, a  przede wszystkim walka z czasem, który nieubłaganie biegł a pracy nie ubywało.

Feralny hałas ze skrzyni biegów

Zaczynając od początku i spraw związanych z mechaniczną naturą naszego żelaznego rydwanu.

Jak pamiętacie mieliśmy problemy z skrzynią biegów. W czasie jazdy wydobywały się z niej dziwne dźwięki, biegi potrafiły wyskakiwać. Sądziliśmy że damy skrzynię do regeneracji, która by objęła wymianę łożysk i wyregulowanie. W miarę szybko udało się znaleźć  warsztat, który miał sprawdzić jej stan i ją nam zregenerować. Postanowiliśmy właśnie że lepiej jest zainwestować nieco więcej i wyremontować starą skrzynkę niż kupować jakąś niewiadomego pochodzenia.
Starą skrzynie oddaliśmy do specjalistów i czekaliśmy na diagnozę. Na następny dzień telefon z serwisu…… Niestety skrzynie jest nie do uratowania. Zamiast oleju w skrzyni była WODA, i nic nie można z niej uratować. Skrzynia nadaje się tylko na złom. Z początku szok i niedowierzanie, co teraz!? Miała być naprawa starej skrzyni a tu trzeba szukać  nowej.  Udało się wynegocjować od serwisu że wezmą tylko stówkę, bo normalnie to więcej liczą za diagnozę. Pojechałem odebrać skrzynię i spotkałem się pracownikiem, który mi ją pokazał. Widok tak zniszczonej skrzyni był szokiem, ale szokowało bardziej jakim cudem dojechaliśmy do domu pokonując ponad 250 km od miejsca zakupu i się nic nie posypało po drodze, niż to, że praktycznie wszystkie łożyska nie istniały i pozostały po nich jakieś zardzewiałe wianki.  Mechanik sam był w dużym szoku, bo już nie widział dawno tak dobitej skrzyni.

Zaczęły się poszukiwania nowej skrzyni do samochodu. Ceny używanych z niewiadomą historią oscylowały w okolicach 1000 zł a po kompletnej regeneracji sięgały pułap 2500 zł. Cóż padjeliśmy decyzję że musimy poświęcić odrobinę czasu na poszukiwania by nie kupić jakiegoś bubla. Znając model skrzyni mogliśmy  rozpocząć poszukiwania. Oczywiście w świat poszły zapytania na forach i grupach społecznościowych powiązanych z T4 czy ktoś nie ma może skrzyni na sprzedaż. I tu zaczęły się małe schodki. Skrzynia którą szukaliśmy jest dość trudna do znalezienia ze względu na jej długie przełożenia. Czyli w skrócie pozwala na szybszą jazdę przy tych samych obrotach silnika niż skrzynia z krótkim przełożeniem, co za tym też idzie jest bardziej ekonomiczna.
Po jakimś czasie uśmiechnęło się do nas szczęście i udało się znaleźć skrzynię która będzie odpowiednia. Może nie był to ten sam model skrzyni, którą mieliśmy poprzednio, jednak po skrupulatnym porównaniu parametrów i przełożeń obu skrzyń (starej i nowej) okazało się że są identyczne co nas bardzo cieszyło 😀 Szybko zadzwoniliśmy do sprzedawcy by dowiedzieć się kilku szczegółów. Okazało się, że skrzynia pochodzi z rozbitka, który dostał w tył. Właściciel wydawał się wiarygodny i postanowiliśmy podjąć ryzyko i zakupić tą skrzynie. Szybkie zamówienie i już parę dni później na podwórku była pięknie zapakowana nowa skrzynia do busa 😀

IMG_20170728_151424.jpg

Nim udało nam się ogarnąć nową skrzynię, załatwiliśmy sprawy związane z zakupem nowych części zawieszenia ,napędu i sterowania. Pamiętacie zapewne „Januszowe berło” z poprzedniego posta.

19807766_1419941794737804_1663006527_o.jpg

Zakupiliśmy nowe sprzęgło, dwie nowe półosie, łożyska piast, sworznie wahaczy.

Zdecydowaliśmy się też na zakup maglownicy po regeneracji, ponieważ stara ciekła z każdego możliwego otworu 😉

IMG_20170721_123138.jpg

P7070348.JPG

Misiek kładzie elektrykę i zastanawia się gdzie szedł ten kabelek.

Po części udało się ogarnąć elektrykę. Położyć kable od audio oraz usunąć wszystkie stare kable, które stanowiły resztki po ambulansie i jego sprzętach. Misiek dołożył do podsufitki dwie listwy LED które mają zmienną kolorystykę.

P7070347.JPG

Kasia przygotowuje boczki

Z cyklu: Zrób to sam

Po zebraniu wszystkich niezbędnych części zaczęło się składanie puzzli. Zostały wymienione łożyska w piastach kół przednich, końcówki zawieszenia, wężyki elastyczne hamulców oraz jeden z przewodów hamulcowych.

Mając już część prac mechanicznych zrobionych mogliśmy zająć się przymocowaniem skrzyni biegów do silnika. Założenia nowej skrzyni wraz z sprzęgłem okazała mniej skomplikowaną  operacją w porównaniu z wyciągnięciem poprzednią. Po niespełna 3h godzinach w 3 osoby udało nam się umieścić skrzynkę w komorze silnikowej. Oczywiście samo założenie było już dużym krokiem, który zbliżał nas do uruchomienia samochodu jednak przed nami było jeszcze dużo pracy związanej z przygotowaniem wszystkiego do tego wielkiego momentu. Po dokręceniu wszystkich śrub, zamocowaniu półosi i porządnym dokręceniu śrub, uzupełnieniu wszystkich płynów nadszedł czas na pierwsze odpalenie auta po ponad 3 miesiącach. Po włożeniu kluczyka do stacyjki zapaliły się wszystkie kontrolki a po chwili zgasły tak jak powinny. Wielka chwila, 3-2-1 przekręcam kluczyk w stacyjce i ….. nic. Silnik nie chciał odpalić :/ Nie było żadnych oznak życia. Zaczęło się poszukiwanie problemu i sprawdzanie co mogło nie zadziałać. Samochód przez dłuższy czas był rozbebeszony i może coś zaśniedziało, a może coś niedokładnie poskładaliśmy. Sprawdziliśmy akumulator, który okazał się w bardzo dobrej kondycji. Z racji tego że rozrusznik nie chciał zakręcić, przepuszczaliśmy że to właśnie on jest winowajcą całej tej hecy. Całe szczęście jest do niego łatwy dostęp więc wyciągniecie go nie zajmuje nawet 2 min. Ku naszemu przerażeniu rozrusznik po podłączeniu na krótko do akumulatora działał. No cóż zostało nam założyć go z powrotem do samochodu i w tym momencie została zlokalizowana usterka. Mały, drobny kabelek nie został podpięty do rozrusznika inicjujący jego uruchomienie. Takie małe przeoczenie spowodowało, że popadliśmy w smutny nastrój z powodu pierwszego nieudanego odpalenia. Problem został szybko usunięty i ponowna próba. Tym razem usłyszeliśmy wyczekiwany dźwięk działającego rozrusznika i silnik ożył. Postawił za sobą istną zasłonę dymną xD jednak po chwili wszystko wróciło do normy. Cały czas trzymając wciśnięte sprzęgło, powoli je puszczałem by połączyć silnik z nowym napędem. Gdy już doszło do połączenia na początku było słychać chrupnięcie i samochód zadrżał i lekko było słychać chrobotanie w skrzyni. Jednak gdy tylko wrzuciłem pierwszy bieg i koła ruszył do przodu, wszystko się ułożyło i samochód zaczął zachowywać się normalnie. W końcu można było poruszać się samochodem , lecz tylko w obrębie podwórka ponieważ wnętrze było nadal puste 😉

Szpachla, szpachla, szpachla

Z prac blacharskich udało się wstawać wszędzie tam gdzie korozja zrobiła spustoszenie nowe reperaturki lub zrekonstruować braki z arkusza blachy. W sumie na cały samochód zużyliśmy 1 m2 arkusza blachy plus reperaturki, które były wcześniej wspawane
Następnym krokiem było przygotowanie auta do lakierowania go podkładem. W tym celu było najpierw było trzeba położyć szpachlę i wszystko wyszlifować. Zajęło to trochę czasu by wyprowadzić wszystkie linie wraz wyrównaniem powierzchni.  Nadszedł czas na przygotowanie autka do lakierowania podkładem. Z pomocą do lakierowania przyjechał do nas Rafał, który miał już jakąś styczność z pistoletem lakierniczym J. Przywiózł ze sobą swój sprzęt lakierniczy wraz z drugim identycznym kompresorem. Po dokładnym wyczyszczeniu powierzchni i jej odtłuszczeniu spięliśmy ze sobą oba kompresory tworząc z nich jedną wielką machinę która była w stanie bez jakichkolwiek problemów pomalować całe auto za jednym zamachem. Nim jednak zaczęliśmy malować należało przygotować garaż do prac lakierniczych i stworzyć z niego mała kabinę lakierniczą. W ruch poszła folia malarska którą zostały obłożone ściany i sufit by żaden pyłek lub inny syf nie przykleił się do samochodu. Zaplanowaliśmy pozostawienie otwartych drzwi do garażu, i założyliśmy firanki jako ochrona przed robactwem. Dla lepszej ochrony świeżego lakieru przed muszkami założyliśmy lepy na owady. Przygotowania miejsca zeszła nam nieco dłużej niż zakładaliśmy i dlatego całą operację malowania musieliśmy odłożyć na następny poranek. Rano po szybkim śniadaniu zabraliśmy się do malowania. Wszystko poszło całkiem sprawnie i już po nieco 2 godzinach mieliśmy pomalowanego całego busa podkładem.

zdjęcia z telefonu wszystkie ).jpg

 

Gdy autko było już pomalowane podkładem, można było zająć się wnętrzem. Postanowiliśmy że wygłuszymy nieco busa. W końcu jest to wielka puszka w której będzie wszystko słychać. Zakupiliśmy więc 12m2 mat bitumicznych by wyłożyć całe wnętrze. Pracę rozpoczęliśmy od boczków. Z pomocą przyszła Kasia, która dzielnie pomagała w docinaniu i przyklejaniu arkuszy mat. [Fotka]. Operacja wygłuszania przebiegała bardzo sprawnie bo wystarczyło wyciąć odpowiedniej długości kawałek i odkleić papier zabezpieczający część którą się przykleja do samochodu.

drive-download-20170708T221903Z-001.jpg

Po wygłuszeniu TurboBusa nadszedł czas na składanie wnętrza. Położyliśmy nowe gumoleum, docięliśmy nowe panele na ściany boczne. Oczywiście nie mogło się obyć bez drobnych problemów. Jednak tym razem był problem z znalezieniem części do mocowania pasów bezpieczeństwa. Chcieliśmy zamocować pasy ostatniego rzędu na samym końcu. By móc to zrobić pas powinien być przymocowany do blachy kotwicznej. Mieliśmy w posiadaniu tylko jedną, a potrzebowaliśmy dwie. Okazało się że to nie taka prosta sprawa zdobyć tą część, ponieważ była ona tylko w samochodach specjalnych i nie jest to część popularna. Jednak z pomocą przyszła nam brać posiadaczy „teczek” dzięki której udało nam się zdobyć brakujący element.

Czas do wyjazdu zbliżał się wielkimi krokami. Zostało nieco ponad dwa tygodnie a samochód nadal nie był pomalowany a wnętrze nie było skończone. Ogrom prac był przytłaczający. Postanowienie skończenia busa i ruszenia nim w świat było większe a meta była tak blisko. Zakasaliśmy rękawy i sukcesywnie, krok po kroku zabieraliśmy się za kolejne etapy prac wykańczających.

Parę dni przed samym wyjazdem udało nam się znów spotkać z Rafałem i pomalować busa na właściwy kolor i tu też nie obyło się bez przygód 😉 w czasie malowania zerwał nam się hak na którym wisiały drzwi pasażera. Szczęście w nieszczęściu było takie, że akurat w tym momencie wspólnie z Rafałem malowaliśmy den element i zdążyliśmy złagodzić upadek, jednak drzwi zdążyły uderzyć rogiem i wykrzywić. Spowodowało to kolejne opóźnienie .

wszystkie zdjecia z aparatu.jpg

Prace przy busie trwały do ostatniej chwili. Przedostatnią dobę byliśmy praktycznie 38h na nogach składając busa. Ostatniego dnia wszyscy starali nam się pomóc poskładać wnętrze by móc ruszyć na przegląd a potem w podróż.

wszystkie zdjecia z aparatu1.jpg

Chwilę przed 17 udało nam się pojechać na stację diagnostyczną by sprawdzić rezultat naszych prac. Pare minut przed zamknięciem stacji udało nam się wykonać przegląd. Bus okazał się w bardzo dobrym sanie (w końcu prawie wszystko zostało wymienione 😉 ). Musieliśmy tylko wykonać korektę w zbieżności kół w osi przedniej, co udało nam się zrealizować w warsztacie obok od ręki. Mimo że samochód przeszedł przegląd mieliśmy jeszcze sporo pracy we wnętrz. Zostały do zamontowania drobne elementy, które jak to z nimi bywa montuje się najdłużej. Sporo radości wzbudziło  w nas gdy przykręcaliśmy  jako ostatnie rygle blokujące oparcia kanapy. Oczywiście i one musiały przysporzyć nam problemów i musieliśmy je delikatnie podszlifować, bo brakowało kilku milimetrów by kanapa się mogła się prawidłowo zahaczyć.

Prace przy busie zakończyliśmy 1 września po godzinie 1 w nocy w deszczu, a nieco ponad godzinę później byliśmy już w drodze do Słowenii 😀 Oczywiście nie udało nam się sprawdzić busa na jakieś krótkiej trasie by przekonać się o poprawności naszych prac, więc jechaliśmy na żywioł. Niestety miało to swoje konsekwencję ale o tym w kolejnym poście z wakacyjnej wyprawy TurboBusa 😀

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s