Alpy Julijskie, czyli Turbobus 1000 m n.p.m.

Naszą podróż rozpoczęliśmy w Lęborku, po całodobowym składaniu samochodu. Dosłownie. Wyjechaliśmy parę minut po pierwszej w nocy w sobotę, a do celu dojechaliśmy w okolicach trzeciej nad ranem w niedzielę. Łatwo więc wydedukować, że jazda zajęła nam 25h, włączając w to przymusowe przystanki.

Coś nie trybi

Za Łodzią zauważyliśmy, że mamy pewien problem z odpaleniem samochodu, choć szczerze mówiąc to pojawił się on już wcześniej. Jednak mieliśmy nadzieję, że uda się o nim zapomnieć na czas tego wyjazdu 😉. Usterka dosyć klasyczna, coś jakby nie do końca działa – czasem kręci czasem nie, chce ale nie może. Po wspólnych naradach, łatwo doszliśmy do wniosku, że trzeba poszukać nowego rozrusznika. Z pomocą wujka gugle ustaliliśmy, że zatrzymamy się po drodze w Częstochowie, w warsztacie który specjalizuje się w naprawie nieszczęsnego elementu. O godzinie jedenastej byliśmy pod zakładem i zgłosiliśmy się z naszym kłopotem do panów mechaników. Z racji, że to była sobota to zdążyliśmy niewiele przed zamknięciem. Fachowcy zgodzili się sprawdzić nasz rozrusznik. Sam demontaż miał kosztować 50zł, a więc wykręciliśmy go sami. Zajęło to niewiele ponad 5 minut i rozrusznik trafił w ręce speca.

My tymczasem, zajęliśmy się zamkiem maski, który jak się okazało podczas tankowania postanowił się zablokować. Biorąc pod uwagę kocioł jaki panował podczas składania auta, to miało prawo się tak stać. Niestety na regulację poświęciliśmy bardzo mało czasu co zaowocowało walką trwającą dobre dwie godziny. Do naszej bitwy postanowił się włączyć pracownik warsztatu. W skład artylerii, poza zwykłymi drutami i kluczami, weszły nawet dwa pokaźne łomy. I tak po otwarciu maski, postanowiliśmy zamek po prostu zdemontować. Co za tym idzie, należało alternatywnie zabezpieczyć maskę przed otwarciem podczas jazdy. Dlatego na grillu naszego Turbobusa pojawiła się guma od wszystkiego :D, coś prawie równie uniwersalnego jak trytytki.

1289153534_by_nitrox89_600

W czasie batalii z zamkiem, wrócił do nas szef zakładu, po krótkiej chwili śmieszkowania z nas i naszej walki z zamkiem, poinformował nas że padł nam automat rozrusznika. Pokazał nam nasz i szybko się przekonaliśmy, że ktoś już się nim wcześniej zaopiekował. Automat nosił znamiona januszowych napraw. W miejscu gdzie należało przylutować kable, był kawałek drutu spawalniczego. Cóż Polak potrafi.

Mieliśmy jednak szczęście w nieszczęściu, na stanie znalazł się ostatni automat pasujący do naszego rozrusznika. Hurra!, możemy śmiało jechać dalej. Po krótkich podziękowaniach za pomoc i krótkiej opowieści o naszej inicjatywie, panowie mechanicy lekko śmiechli i po wręczeniu litra oleju silnikowego oraz płynu do chłodnic życzyli nam powodzenia i szerokiej drogi. Nie ukrywali, że niezbyt dowierzają w sukces naszej wycieczki.

Jedziemy dalej

Dalsza podróż pod względem usterkowym, szła gładko. Aczkolwiek, zapomniałam wspomnieć o skrzyni biegów. Mianowicie trzeci bieg nie zawsze wchodził, a raczej częściej nie wchodził niż wchodził. Tak, nasza wycieczka wiodła w większości przez górzyste kraje, a nam nie do końca działał trzeci bieg ^^. Jednak każdy kierowca miał na to jakiś sposób, a to najpierw jedynka, dwójka i szybko trójka, albo tak jakby nie do końca trójka, lekko puszczamy sprzęgło, zgrzytnie znów sprzęgło do podłogi i wrzucamy trójkę, a czasem trójka sama wchodziła jak gdyby nigdy nic, a czasem zupełnie jakby miała na nas focha.

00_podroz

Wzbudzaliśmy zainteresowanie wśród przechodniów, myślę, że głównie przez kolor auta jaki wybraliśmy 😉. Najwięcej osób machało nam chyba w Czechach. Także podróż, choć bardzo długa mijała przyjemnie. Nadeszła wiekopomna chwila, zostało nam niewiele ponad trzy kilometry do pensjonatu. Ostatnie dwa to była ostra wspinaczka pod górę, zakrętasy i stromo, dodatkowo środek nocy więc ciemno jak w czterech literach u murzyna. Nieco po trzeciej dojechaliśmy pod Pensjonat Tubej i nadeszła chwila aby wybudzić ze snu właściciela. Po szybkim pokazaniu nam naszego apartamentu dostaliśmy klucze i można było wziąć upragniony prysznic.

01_slowenia_kolaz

Apartament okazał się bardzo przyzwoity i wszystko było dokładnie jak w opisie na bookingu. Szczerze mogę go polecić innym. Ręczniki, pościel – wszystko było. Aneks kuchenny z mikrofalą i kuchenką, szkło, naczynia 😊. Łazienka dosyć duża, jasna, lustro duże, także można było się robić na bóstwo 😉. Nic więcej nam nie było potrzeba. Właściciel miał nieco zły humorek podczas naszego pobytu i wydawał się niemiłym gburem, pomimo tego że na jego twarzy czasem gościł uśmiech. No i kawa – 5 ojro, co prawda był to dzbanek dla wszystkich… no ale jednak liczyłam, że na powitanie coś jednak więcej będzie.

02_slowenia_kolaz

DSC_8601

Lokalizacja pensjonatu idealna dla wyjadaczy górskich wędrówek. Okolice były bardzo ładne, widok na góry dookoła. Jedynym mankamentem był bałagan jaki panował dookoła, wszędzie porozrzucane drewno i jakiś gruz.

Śniadanie po godzinie piętnastej

Kolejnego, chociaż właściwie tego samego dnia, w niedzielę mogliśmy podziwiać widoki z naszych okien. Najlepsze co nas mogło powitać po długiej podróży.

DSC_8596

Po chwili namysłu, ustaliliśmy że część ekipy będzie dochodzić do siebie, a ja z Miłoszem pojedziemy do pobliskiego miasteczka nabyć coś na śniadanie. W doskonałych humorach udaliśmy się do naszego Turbobusa. Wsiedliśmy, odpalił bez problemu, co spotęgowało nasze uśmiechy – rozrusznik działa jak trzeba. Wrzucamy wsteczny, powoli cofamy, wykręcamy i nagle ŁUP! NIEEEEEEEEEEEEEEE! Dzizas, co znowu?! Wyskakujemy z auta, szybkie oględziny, coś lewe koło lata jak szalone. Diagnoza padła szybko – wykręcił się drążek kierowniczy. No to koniec naszej wyprawy po śniadanie… Żeby sprawdzić dokładniej co się stało, podnieśliśmy auto, posiłkowaliśmy się okolicznymi blokami drewna, i wspólną myślą techniczną wymontowaliśmy drążek. Niestety, jak się szybko okazało gwint drążka uległ uszkodzeniu, co za tym idzie potrzebny jest nam nowy. Pech! Przy niedzieli nic nie załatwiliśmy poza zdobyciem numeru telefonu do pobliskiego majstra. Zjedliśmy wszystkie resztki z podróży, kabanosy wygrzebane gdzieś pomiędzy fotelami oraz wypiliśmy kawę zaparzoną przez właściciela pensjonatu.

P1020649

Narzędzia – na wszelki wypadek xD, basen – bo może się przyda, ale o prowiancie zapomnieliśmy.

P1020636

Korzystając z chwili, przykręciliśmy z powrotem zamek maski, tworząc jednocześnie patent na otworzenie go z zewnątrz (tutaj pomógł nam drut ofiarowany przez mechaników z Częstochowy).

P1020648

Poprawiliśmy też osłonę wentylatora dachowego w środku samochodu, która podczas jazdy się nieco wykoleiła z szyn.

P1020644

Gdy już wszyscy doszli do siebie po podróży poszliśmy pieszo do sklepu oraz coś zjeść. 2,5km do pobliskiej miejscowości – Bohinjska Bistrica. Małe niezwykle urokliwe miasteczko, choć bardziej przystosowane pod zimowy wypoczynek, to z łatwością znaleźliśmy kilka restauracji.

 

kolaz2

kolaz1

Wspólnie postanowiliśmy zjeść w Strudl, w knajpce gdzie serwują lokalne specjały. Jedzenie było pyszne.

Czas spalić trochę kalorii

Po napełnieniu żołądka późnym, obfitym śniadaniem, choć bardziej to był obiad, wybraliśmy się na spacer. Początkowo miało być do sklepu, wyszła piesza, krótka wędrówka – wróciliśmy koło godziny 23 wieczorem :D. Udaliśmy się nad jezioro Bohinj, mieliśmy tam jechać Turbobusem ale z racji, że chwilowo był niesprawny, to użyliśmy naszych mięśni, aby się tam dostać. Szliśmy ścieżką rowerową, przez pobliskie łąki i małe wioski. Kilku rowerzystów nas minęło, ale było ich stosunkowo niewielu.

DSC_8667

Zaplecze rowerowe jest tutaj niezwykle rozwinięte, bardzo mile mnie to zaskoczyło. Nawet zaczęłam żałować, że nie zdążyliśmy busa wyposażyć w bagażnik rowerowy. Na następną wyprawę na pewno będzie gotowy 😉.

Do celu doszliśmy stosunkowo szybko, robiąc po drodze masę zdjęć. W dobie najnowszej technologii i smartfonów, fotografowanie czegoś interesującego, ładnego czy nawet szpetnego jest niczym odruch Pawłowa. Dosłownie. Niektórym osobom, wręcz smartfon wrasta w dłonie, czasem odnoszę wrażenie, że wszczepianie telefonów w dłoń to byłby niezły biznes.

kolaz3

Jezioro Bohinj

W końcu dotarliśmy do jeziora Bohinj! Jest rzeczywiście takie jak je opisują, niezwykle malownicze, od gładkiej tafli jeziora odbijało się zachodzące już słońce. Idealne zwieńczenie naszego marszu 😊. Nad samym jeziorem jest duży hotel, był pełen tzw. kuracjuszy, na drugim końcu jeziora jest camping dla tych co wolą pomieszkać na łonie natury 😉. Akwen jest niezwykle duży, ma 3,3 km² i można wypożyczyć łódki, kajaki a nawet popływać małym wycieczkowcem. Dookoła jeziora znajduje się też leśna ścieżka rowerowa.

DSC_8733DSC_8720 (2)

Wpadliśmy na pomysł zdjęcia z nóżkami zamoczonymi w jeziorze, no bo jak to, być i nie wejść. Muszę, przyznać, że doznałam nieco szoku stąpając gołymi stopami po tych małych kamyczkach w jeziorze i na jego brzegu. Nie spodziewałam się, że będą tak ostre! Jednak było warto, zdjęcie pamiątkowe jest. Do Bohinj dotarliśmy koło godz. 17.00 i przekonaliśmy się, że z naszych zakupów nici. Wszystkiemu winien był dzień tygodnia – niedziela! Jakoś nikt nie wpadł na to, że przecież w niedzielę sklepy mogą być pozamykane, i to jeszcze o tej godzinie. Być może niedługo będzie to na porządku dziennym już w Polsce, zakaz handlu w niedzielę, ale jeszcze nie teraz. Rabunku żadnego postanowiliśmy nie przeprowadzać, za to udaliśmy się na piwo i w drogę powrotną.

Idąc w kierunku naszego pensjonatu, wpadliśmy na pomysł żeby zjeść jakąś zupkę oraz zamówić pizzę na wynos. W ten sposób zastąpiliśmy brak zakupów i mieliśmy śniadanie na dzień kolejny. 😉

DSC_8757DSC_8762DSC_8756

I tak oto minęły nam nasze pierwsze dni wycieczki, malowniczo, dość leniwie i z chwilą grozy 😉.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s