O busie w Słowenii słów kilka

W poprzednim poście zdradziłam, że wykręcił nam się drążek z maglownicy.

Ogólnie rzecz ujmując, jest to element dający kierowcy kontrolę nad trakcją pojazdu. Jak się domyślacie, bez tego się nigdzie nie dojedzie, no chyba że do najbliższego rowu.

W poniedziałek (nasz 3ci dzień wycieczki) odwiedził nas polecony mechanik, z którym wcześniej rozmówiliśmy się przez telefon. Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona poziomem języka angielskiego majstra, spodziewałam się raczej, że rozmowa telefoniczna ograniczy się do podania adresu i krótkiej informacji że auto nigdzie nie jest w stanie dojechać.

Mechanik okazał się sympatyczny. Na widok naszego wehikułu pojawił się uśmiech na jego twarzy, oddaliśmy mu nasz drążek, który sami wcześniej wykręciliśmy chcąc zaoszczędzić jak najwięcej czasu. Część została zabrana aby można było zamówić nową. Zostaliśmy poinformowani, że po południu majster do nas wróci i wkręci nam ów drążek.

Wybiła godzina 16.00, telefon, część jest, majster jedzie. Turbobus przygotowany czekał na swojego doktora. Szybka choć precyzyjna akcja, żeby jak najlepiej zachować ustawioną wcześniej geometrię kół.

Po robocie mechanik poinformował nas, żebyśmy przyjechali do niego do warsztatu to założy nam jeszcze osłonę. W warunkach polowych ciężko było tego dokonać, o czym później sami się przekonaliśmy. Przyszła kolej do płacenia, przynajmniej tak mi się wydawało, Miłoszowi zresztą też. Pytamy się ile. No to będzie 20 euro, ale to zapłacicie jutro rano w warsztacie.

Znowu, szok i niedowierzanie, bardzo pozytywne zresztą. Jak to jutro?? Tak po prostu, żadnego potwierdzenia od nas poza zwyczajnym ok? Przecież możemy sobie odjechać, i nie zapłacić ani za część ani za robociznę. Wiara w ludzi przywrócona. Uśmiechy na twarzy znów od ucha do ucha 😊.

We wtorek rano, zgodnie z zapewnieniem udaliśmy się do warsztatu, gumowa osłona została założona, zapłaciliśmy. Warsztat tak naprawdę okazał się większym garażem, zupełnie jak większość tego typu usług w Polsce, z trzema pracownikami. Jednak nagła usługa została wykonana bardzo szybko, na miejscu widać było, że roboty panom nie brakuje a mimo to znaleźli dla nas czas. Dziękujemy!

Coś dla ciekawskich!

Skorzystam z okazji, że wątek jest iście motoryzacyjny i zamieszczę ciekawostkę z podróży (przynajmniej dla mnie 😉 ).

Niedaleko pensjonatu Tubej dostrzegłam czerwonego busa, który po bliższych oględzinach okazał się Słoweńską myślą techniczną i starym wozem strażackim. Przyglądając mu się bliżej, dostrzegłam że raczej nikt o nim nie pamięta, rdza już się w nim zadomowiła. Mimo wszystko trzymał się całkiem dobrze.

Niestety nie udało mi się ustalić jaki to konkretnie model. Jeżeli ktoś dysponuje jakimiś danymi technicznymi chętnie je poznam 😀 .

Przypomnę, że Słoweńcy do tej pory produkują swoje pojazdy i fabryka istnieje do dziś. TAM, czyli inaczej Tovarna avtomobilov Maribor Tezno, potem Tovarna Avtomobilov in Motorjev Maribor. Ale o tym więcej znajdziecie na Wikipedii lub na stronie TAM.

Obecnie produkują głównie autobusy lotniskowe.

Pozdrawiam, wkrótce kolejne wpisy o TurboWycieczce na Bałkany. Zachęcam do śledzenia bloga.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s